Адвокатот на Асанж: Доказите во еквадорската Амбасада во Лондон можеби се подметнати

Од:

Американското Министерство за правда во соопштение за печатот изјави дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж може да се соочи со 175 години затвор поради наводното ангажирање во активности на шпионажа.

Новото обвинение против Џулијан Асанж е неважечко ако се базира на докази извадени од Еквадорската амбасада каде што живееше основачот на Викиликс, според Карлос Поведа, адвокатот кој го претставува познатиот свиреп.

Поведа објасни дека истрагата во просторијата каде што Асанж престојувал за време на неговото седумгодишно засолниште го прекршила законот и со тоа се поништуваат обвиненијата против основачот на Викиликс.

“Доказите врз кои се засновани новите обвиненија на САД, се неважечки и не може да се користат на суд. Ќе продолжиме да се бориме додека судијата не ги прогласи сите докази за неважечки”, рече Поведа.

Адвокатот изрази загриженост дека наводните докази би можеле да бидат подметнати по повеќе од четири недели од неговото апсење. Поведа
рече дека одбранбениот тим побарал снимки од безбедносните камери, но нивното барање било одбиено од страна на властите на Еквадор.

“Еквадорската влада може да подметнува докази против Асанж за да биде екстрадиран во САД. Нема да споменам никакви имиња, јасно е дека за тоа е одговорна [Еквадорската] држава”, рече адвокатот.

Би можело да ве интересира

Помпео за Северна Кореја: Знаевме дека ќе има препреки

Белата куќа разгледува намалување даноци за да се избегне рецесија

Исламската држава е посилна во некои реони, призна Помпео во интервју

Грчкото МНР го следи прашањето со иранскиот танкер

Трамп на Твитер објави фотомонтажа со свој хотел на Гренланд

Ана Ололовска

Телефонски разговор Џонсон – Трамп за Брегзит

Ана Ололовска