Администрацијата на Бајден загрижена Генералното собрание на ОН да не се претвори во ковид жариште

Од:

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден е загрижена дека Генералното собрание на Обединетите нации може да стане ковид жариште, бидејќи, според одредени најави, како на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, може да се случи светските лидери кои доаѓаат во Њујорк да не ги почитуваат правилата за вакцинација.

Амбасадорката на САД во ОН, Линда Томас-Гринфилд, за Си-Би-Ес њуз изјави дека администрацијата е „загрижена за настанот во ОН што може да стане жариште и дека треба да се преземат сите мерки да се спречи состанокот на светските лидери да стане место за ширење на ковид-19 “.

За разлика од минатата година, кога пандемијата го направи виртуелен овој најголем годишен настан во ОН, овој пат политичките лидери можат да испратат видео порака, а, исто така, можат и лично да дојдат во Њјорк на сесија.

Повеќе од 100 претседатели, премиери и други политичари најавија дека ќе зборуваат во живо на седницата, а општата дебата ќе се одржи од 21 до 27 септември.

Бајден ќе зборува во Њујорк на 21 септември, а ќе биде придружуван од малку помал број претставници на Белата куќа од вообичаеното.

Претходно, властите во Њујорк со писмо до претседателот на Генералното собрание, Абдулах Шахид, побараа секој кој доаѓа во седиштето на ОН да мора да покаже доказ за вакцинација против коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Бајден: Белите расисти се најголемата терористичка закана за САД

А1он

ОН формираа Фонд за помош за Авганистан

Ана Ололовска

Бајден загрижен поради кинеските хиперсонични ракети

Ана Ололовска

Бајден нареди спуштање на знамињата на половина копје во спомен на поранешниот државен секретар Колин Пауел

А1он

Бајден го потпиша Законот за привремено зголемување на лимитот на задолжување на државата, избегнат банкрот

Бајден ќе го прими кенискиот претседател

А1он