Администрацијата на Бајден е скептична за намерите на кинескиот претседател пред самитот со Путин

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден изјави минатата недела дека планира „наскоро“ да разговара со својот кинески колега Си Џинпинг.

Но, пред неговата администрација да почне да го планира повикот, кинеската влада објави дека Си планира да отпатува во Русија денеска на тридневен самит со претседателот Владимир Путин, бидејќи Си се обидува да се претстави како потенцијален миротворец за војната во Украина.

Во Вашингтон, официјалните лица гледаат на намерите на Си со длабок скептицизам; Кина одби да ја осуди војната и наместо тоа тврдеше дека Москва била испровоцирана да ја нападне Украина. Откако Кина ја објави посетата на кинескиот претседател на Русија, велејќи дека тој патува „за мир“, Белата куќа работеше на спречување обиди средбата Си-Путин да се обликува како мировна мисија, сугерирајќи дека секоја рамка понудена од Пекинг ќе биде насочена кон Русија, а ќе биде лоша за Украина.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Две лица загинаа во пад на мал авион во Америка

Ана Ололовска

Напад со нож во Кливленд, ранети тројца полицајци

Ана Ололовска

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска