Абе ја предупреди Африка за презадолженост

Од:

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе ја предупреди Африка за презадолженост, осврнувајќи се на големите кинески инвестиции на континентот за кои некои сметаат дека ја ослабуваат финансиската состојба на земјите во развој.

– Ако партнерските земји се длабоко задолжени, тоа ги спречува сите напори да влезат на пазарот, изјави Абе пред африкански лидери собрани на Меѓународната конференција за развој на Африка во Јокохама.

Тој ја искористи можноста да го промовира финансирањето што го нудат јапонските институции со поддршка од владата, и ги нарече „квалитетни“ инвестиции.

Според него, Јапонија планира да обучи експерти за финансиски ризик и управување со долгови во 30 африкански земји во следните три години.

Токио сака да го засили своето присуство во Африка, каде јапонските инвестиции се далеку од кинеските. Минатата година, Пекинг вети 60 милијарди американски долари инвестиции на самитот Кина и Африка.

Би можело да ве интересира

Тајфун најверојатно ќе ги одложи прославите по повод крунисувањето на јапонскиот цар Нарухит

Ана Ололовска

Јапонија: Во тек потрага по севернокорејски брод

Ана Ололовска

Тајфунот во Јапонија оштети два објекта од Олимпијадата 2020

Ана Ололовска

Се бројат жртвите од тајфунот Хагибис во Јапонија- засега 70 мртви и 15 исчезнати

Ана Ололовска

Најмалку 36 жртви на тајфунот Хагиби во Јапонија

Ана Ололовска

Тајфунот во Јапонија однесе 23 жртви, Владата ја распоредува војската