Абе ја повика Кина да го сочува Хонг Конг како слободен и отворен град

Од:

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе денеска ја повика Кина да го сочува Хонг Конг како слободен и отворен град, додека полицијата ги продолжува судирите со демонстрантите во текот на протестите во оваа полуавтономна кинеска територија.

На средбата со шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји, јапонскиот премиер ја нагласи „важноста на Хонг Конг да му се дозволи да процвета според принципот една земја, два система“ , пренесе агенцијата Кјодо.

Околу 1.000 демонстранти се уапсени минатата недела во градот откако беа забарикадирани во зградата на Политехничкиот универзитет, а потоа и се судрија со полицијата.

Би можело да ве интересира

Две кинески провинции и градови наредија носење заштитни маски поради новиот коронавирус

Ана Ололовска

Потврден четврт случај на коронавирус во Јапонија

Ана Ололовска

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

Ана Ололовска

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Ана Ололовска

Од коали, крокодили до змии и стаорци, листата за јадење од пазарот во Кина каде започна вирусот

Ана Ололовска

Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири

Ана Ололовска