Абас побара Франција да ја признае палестинската држава

Од:

Палестинскиот претседател Махмуд Абас на денешната средба со францускиот претседател Емануел Макрон во Рамалах изјави дека се надева оти Франција ќе ја признае палестинската држава, јави палестинската новинска агенција ВАФА.

– Сакаме европските држави кои веруваат во решението две држави и Франција да ја признаат државата Палестина долж границата од 1967 година со источен Ерусалим како главен град, посочи Абас.

Макрон во Рамалах пристигна синоќа со задоцнување од пет часа откако беше на состаноци со израелските претставници во Ерусалим.

Би можело да ве интересира

Француската јавност вознемирена по неколкуте напади врз жени затоа што носеле здолниште

А1он

ВИДЕО: Евакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Ана Ололовска

Кремљ верува дека Париз не го обелоденил разговорот Путин-Макрон

Ана Ололовска

Курц: ЕУ не се само Германија и Франција

Ана Ололовска

Фигаро: Ако му дозволиме на Ердоган да напредува, Балканот и Медитеранот ќе западнат во хаос

Ана Ололовска

Франција: Оставка на вториот човек во Републиката во движење, чиј основач е Макрон

Ана Ололовска