8.400 деца затруени од храна во училишта во Германија

Од:

Околу 8.400 деца се затруле при исхрана во мензите во неколку улчилишта и градинки во Германија, објавија германските власти.

Труењето, чии симптоми се повраќање и дијареја, се појавило кон средината на неделава и досега се регистрирани околу 8.400 случаи на гастроентерит кај деца од училишта и градинки во Берлин и во покраините Бранденбург, Саксонија, Тирингија и Саксонија-Анхалт.

Според лекарите, труењето нема сериозни последици и најголемиот дел од децата се опоравуваат за два дена, без притоа да има потреба за нивна хоспитализација.

Засега не се познати причините за ова масовно труење, а резултатите од примероците кои се земени за анализа во Институтот за вирусологија „Роберт Кох“, се очекува да бидат познати утре.

Се претпоставува дека труењето е предизвикано од храна која била доставена до сите училишта и градинки од страна на еден дистрибутер.

Би можело да ве интересира

Нови правила за невакцинирани работници во Германија – нема плата за време на карантин

А1он

Германија го предложи Тедрос Аданом Гебрејесус за втор мандат на чело на СЗО

А1он

Луфтханза ќе изврши докапитализација за да врати дел од државната помош

Ана Ололовска

Меркел: Судско гонење на антисемитизмот е од витално значење за Германија

А1он

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, сака да го отвори патот кон побрзи и независни воени мисии на ЕУ

Ана Ололовска

Leave a Comment

three − 1 =