600 метарски тунел за криумчарење под мексиканската граница пронајден од американската полиција

Од:

Американските полиција откри 600 метарски тунел за криумчарење под мексиканската граница, во близина на градот Сан Диего, запленувајќи дрога во вредност од околу 30 милиони долари, се наведува во соопштението објавено на интернет страницата на САД за имиграција и гранична полиција.

dobivaj vesti na viber

Објектот е откриен како резултат на заедничката операција на мексиканските и американските служби.

Влезовите во тунелот се наоѓаат на просторот на два магацина, едниот лоциран во американскиот град Сан Диего и другиот во мексиканскиот град Тихуана.

Според експерти, тунелот се користел неколку месеци и бил добро опремен.

Некои делови од ѕидовите биле зајакнати, а внатре се користел систем за вентилација и осветлување, а постојат и шини.

Во тунелот се пронајдени речиси 590 килограми кокаин, 39 килограми метамфетамин, речиси осум килограми хероин, над 1,3 тони марихуана и околу еден килограм фентанил.

„Тоа е прв случај во историјата на Сан Диего, кога во тунел се откриени пет различни видови наркотици. Вкупното количество на запленета дрога се проценува на 29,5 милиони долари“, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

САД предлагаат ЕУ да воведе царини за испораките на нафта од Русија

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

САД извршија успешен тест на хиперсонично оружје

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Белата куќа издвои 110 милијарди долари за модернизација на инфраструктурата на САД

А1он

Вашингтон пост ја укина претплатата за читателите во Русија и Украина

А1он