600 метарски тунел за криумчарење под мексиканската граница пронајден од американската полиција

Од:

Американските полиција откри 600 метарски тунел за криумчарење под мексиканската граница, во близина на градот Сан Диего, запленувајќи дрога во вредност од околу 30 милиони долари, се наведува во соопштението објавено на интернет страницата на САД за имиграција и гранична полиција.

Објектот е откриен како резултат на заедничката операција на мексиканските и американските служби.

Влезовите во тунелот се наоѓаат на просторот на два магацина, едниот лоциран во американскиот град Сан Диего и другиот во мексиканскиот град Тихуана.

Според експерти, тунелот се користел неколку месеци и бил добро опремен.

Некои делови од ѕидовите биле зајакнати, а внатре се користел систем за вентилација и осветлување, а постојат и шини.

Во тунелот се пронајдени речиси 590 килограми кокаин, 39 килограми метамфетамин, речиси осум килограми хероин, над 1,3 тони марихуана и околу еден килограм фентанил.

„Тоа е прв случај во историјата на Сан Диего, кога во тунел се откриени пет различни видови наркотици. Вкупното количество на запленета дрога се проценува на 29,5 милиони долари“, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Руси и Италијанци на „свој начин“ ги бранеа локалите против демонстрантите во САД

А1он

Куомо: Треба да се прави разлика меѓу демонстрантите и крадците

А1он

Америка ќе ги казнува компаниите превозници на венецуелска нафта

А1он

Банди маскираат деца како работници за да продаваат дрога во Британија

А1он

Трамп: Куомо е виновен за грабежите во Њујорк

А1он

Британскиот премиер вознемирен од насилствата во САД

А1он