(ВИДЕО) Пристигна моќното руско оружје, С-400 поставени во Сирија

Од:

Ракетните системи С-400 во текот на ноќта и во голема тајност се распоредени во Сирија, по што се појавија првите фотографии на најмоќниот противвоздушен систем.

CUv_0G7WUAA60te

Министерството за одбрана на Русија вчера извести дека во Сирија се испраќа системот С-400 Триумф, но во текот на ноќта набрзина веќе беше поставен и инасталиран во базите во Сирија.

Овој систем има домет од 400 километри што значи дека може да продре длабоко во турска територија, а е донесен во Сирија поради заштита на руските авиони. Русија предупреди дека ќе пука од нив и на најмала закана по руските авиони.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Прв дел од руски ПВО систем испорачан во Србија

Ана Ололовска

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Ана Ололовска

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снимка од судирот на протурските сили со сириската војска помогната од руските авиони

Ана Ололовска

Сандерс ја предупреди Русија да не се меша во американските избори

Ана Ололовска

Гутереш бара крај на кошмарот во Идлиб, реагираат и други државници

Предраг Петровиќ

Leave a Comment

one × one =