40 земји-членки на Советот на ОН за човекови права ја критикуваат Русија поради Навални

Од:

Повеќе од 40 земји ја критикуваа денеска Русија во Советот на ОН за човекови права поради третманот кон опозицискиот лидер Александар Навални и неговите соработници.

Во заедничката декларација, без преседан против Русија, се осудува „влошената состојба на човековите права и основните слободи“ што се манифестира со „незаконското апсење и притворање на Алексеј Навални“.

Од руските власти се бара „итно и безусловно ослободување“ на Навални, како и „сите кои се незаконски и самоволно лишени од слобода“.

Навални (44) е уапсен во јануари по враќањето во земјата од лекувањето во Германија поради труење. Тој потоа е уапсен и осуден на затворска казна поради кршење на условната казна. г

Би можело да ве интересира

НАТО ќе бара комуникациски канали кон Русија и покрај шпионскиот спор

А1он

Шојгу: НАТО го зајакнува присуството во близина на границите на Русија и Белорусија

А1он

Песков: До крајот на годината е можна нова средба меѓу Путин и Бајден

А1он

Навални добитник на наградата Сахаров за 2021 година

А1он

Русија воведува неработна недела по рекордниот број починати од Ковид-19

А1он

Во Москва се одржува меѓународна средба за Авганистан

Ана Ололовска