24 загинати во сообраќајка во Јужна Африка

При судир на автобус и автомобил во јужноафриканскиот град Моџаџисклоф загина 24 лица.

Во синоќешната сообраќајна несреќа четири лица се здобија со тешки повреди.

Се уште се испитува причината за несреќата.

Сообраќајните несреќи се чести во Република Јужна Африка (РСА) поради лошите услови на патиштата и застарените возила.

Би можело да ве интересира

Од резерват во Јужна Африка побегнаа група лавови

Џејкоб Зума на суд поради корупција

Ана Ололовска

Владејачкиот АНЦ го задржа мнозинството во Парламентот на Јужна Афика

Општи избори во Јужна Африка

Ана Ололовска

На изборите во Јужна Африка 48 партии со свои кандидати, најмногу од 1994 година

Ана Ололовска

Повеќе од 50 жртви во поплави во Јужна Африка

Ана Ололовска