22 лица загинаа во нелегално надградена зграда во Каиро

Од:

Бројот на лица кои загинаа откако се урна висококатница во Каиро достигна 22 лица. Претходно имаше информации за 18 мртви. Три лица се пријавени како исчезнати и потрагата продолжува.

Спасувачките екипи успеаја да спасат 25 лица. Според прелиминарните извештаи, сопственикот нелегално додал шест ката.

Куќата, првично изградена во 2011 година, имала четири ката. Според очевидци, пред неколку дена во продавницата, сместена на приземјето, сопственикот започнал со реконструкција, при што ги пробил sидовите и урнал неколку потпорни столбови.

Би можело да ве интересира

Во Египет 24 членови на Муслиманско братство осудени на смрт

Ана Ололовска

Египет ги олеснува рестриктивните мерки за туристите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Дупка за темели од нова зграда драматично проголта стара куќа во Белград

Жарко Настоски

Бројот на жртви од уривањето на зградата во Мајами достигна 90 луѓе

Мајами: Бројот на загинати при уривањето на зградата се искачи на 78 лица

Расте бројот на жртвите под урнатата зграда на Флорида, пронајдени уште десет тела

Жарко Настоски