19 загинати во експлозија во рудник во Кина

Од:

19 рудари загинаа, а околу 30 останаа заробени во рудник, по екплозија на гас, во југозападна Кина.

dobivaj vesti na viber

Експлодираше рудникот Сјаоџиаван во провинцијата Сечуан, додека во него беа околу 152 рудари.

Спасувачите најдоа 16 тела на луѓе кои загинале од труење со јаглен моноксид. Уште тројца рудари починале во болницата како последица од труењето. Телевизијата CHTV наведува дека 28 рудари се заробени во рудникот.

Минатата година загинаа вкупно 1.973 рудари во Кина.

 

Би можело да ве интересира

Дали се подготвува меѓународен конфликт? Јасно предупредување

Кина со предупредување до САД: Не играјте на картата на Тајван, осудени сте на пропаст

Ана Ололовска

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Си: Неопходна е безбедносна соработка меѓу земјите од БРИКС

Ана Ололовска

Американската министерка за финансии ги повика европските сојузници да заземат заеднички став за Кина

Седум држави формираат заеднички систем за размена на податоци затворен за Русија и за Кина

Ана Ололовска

Leave a Comment

four × five =