19 лица загинаа во лизгање на земјиштето во Кина

Од:

19 лица загинаа во лизгање на земјиштето во неделата во провинцијата Сечуан, југозападна Кина, објавија кинеските државни медиуми. Во првите информации за несреќата локалната самоуправа пријавила 14 загинати и пет исчезнати, но телата на вторите подоцна биле пронајдени, пишуваат службените весници.

Свлечиштето се случило на врвот на планина, на местото на шумска фарма, во близина на градот Лешан, велат овие извори. Во 20:00 часот (14:00 часот по средноевропско време) беше пронајдена 19-та жртва и потрагата по исчезнатите беше прекината, објави кинеската државна телевизија CCTV.

Одроните се вообичаени во планинските и руралните области на Кина

Повеќе од 180 луѓе беа испратени на местото на несреќата за да ги пронајдат преживеаните, соопштија локалните власти. Местото на несреќата е во планинска област, на околу 240 километри јужно од Ченгду, административниот центар на покраината. Во таа рурална провинција живеат околу 40.000 луѓе главно од шумарство и земјоделство.

Одроните се честа опасност во планинските и руралните области на Кина, особено за време на сезоната на дождови. Во свлечиштето што се случи во Сечуан во 2017 година, беше затрупано цело село со околу шеесетина куќи.

Би можело да ве интересира

Пожар избувна во рудник за јаглен во Кина, најмалку 16 загинати

А1он

Шеф на кинеска осигурителна компанија е осуден на доживотен затвор поради корупција

(ВИДЕО) Драма во Кина: Избегаа 75 крокодили, никој не знае каде се, полицијата доби наредба да пука

Кинезите осудија на доживотен затвор американски шпион, кој работел незабележано со децении

75 крокодили избегаа од поплавена фарма во Кина и слободно шетаат низ град

Јужна Кореја и се закани на Кина: Не може да се толерираат промени во Јужното Кинеско Море

Катерина Ѓуровски