15 лица се повредени во пожар во фабрика за моторно масло во Иран

Од:

Најмалку 15 лица се повредени кога избувна пожар во фабрика за моторно масло во градот Мобаракех во централниот дел на Иран, јавија иранските медиуми.

Инцидентот се случил во провинцијата Исфахан.

Како што јави новинската агенција Тасним, пожарот избувнал денеска околу 10 часот.

Сите резервоари во фабриката биле наполнети со хемиски супстанци кога избувнал пожарот.

Локалните медиуми јавуваат дека најмалку 15 лица се повредени поради вдишување чад. Петмина се пренесени во болница.

Би можело да ве интересира

Ајатолахот Хамнеи помилува неколку десетици илјади затворени Иранци во неодамнешните протести

Мајкрософт: Хакери од Иран ги хакирале податоците на магазинот Шарли Ебдо

Горан Наумовски

Иранскиот режисер Панахи излезе од затвор со кауција по штрајкот со глад

Затворениот ирански режисер Џафар Панахи почна штрајк со глад

Ана Ололовска

Иран го обвини Израел за нападот со беспилотни летала врз фабриката за муниција во Исфахан

ВИДЕО: Млад пар во Иран објави видео како танцуваат на улица, судот ги осуди на 21 година затвор

А1он