120 милиони луѓе во Индија повторно во двонеделна изолација

Од:

Државата Бихар, во северна Индија, од утре повторно воведува двонеделна изолација за околу 120 милиони жители, со цел да се запре ширењето на коронавирусот.

„Владата на Бихар одлучи да воведе 15-дневна изолација од 16 до 31 јули“, напиша денеска на Твитер официјалниот претставник Сушил Кумар Моди.

Тоа ќе биде најголемата изолација на која било локална заедница во Индија од укинувањето на ограничувањата низ целата земја на почетокот на јуни, бидејќи вирусот продолжува да се шири.

Во Бихар, сиромашна индиска држава на границата со Непал, досега има 160 починати од Ковид-19 и 17.959 заразени, соопштија властите утринава.

Би можело да ве интересира

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни несакани дејства

А1он

Борисов: Нема да ги затвораме градовите и да воведуваме нови ограничувања за луѓето

Горјан Грнчаровски

Пациентите кои немаат Ковид-19, а се на интензивна нега во грчките болници, доколку е потребно ќе се префрлаат во приватни клиники

Ана Ололовска