11 загинати, 3.500 повредени на фестивалот на огнот во Иран

Од:

Единаесет луѓе загинаа, а повеќе од 3.500 се повредени за време на свеченостите по повод традиционалниот фестивал на огнот во Иран во пресрет на персиската Нова година, објавија денеска државните медиуми. Огнениот фестивал, наречен Чахаршанбе Сури (црвена среда) на фарси, се слави секоја година во ноќта на последниот вторник од иранската календарска година, кој завршува на 20 март.

– Од 20 февруари, 26 лица загинаа во инциденти поврзани со фестивалот на пожарот, вклучително и најмалку 11 на денот на настанот, заедно со повеќе од 3.550 повредени, изјави началникот на службите за итни случаи Џафар Миадфар за државната телевизија.

На крајот на фестивалот, учесниците скокаат преку огнот за да се прочистат и да ги отфрлат злите духови, додека пеат: „Ја давам мојата жолта боја“ (показател за болест) и „Ја земам твојата црвена боја“ (симбол на животот).

Фестивалот е дел од предисламското наследство на Иран. Но, тоа е популарно меѓу младите луѓе, од кои многумина сами си прават огномет за настанот, практика која понекогаш резултира со повреда, па дури и со смрт.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Иран: Тестиравме моќна балистичка ракета со дострел од 2.000 километри

Ана Ололовска

Кинески државјанин во Америка обвинет за кршење на санкциите бидејќи му помагал на Иран

Американците сакаат да го зајакнат своето присуство во Персискиот залив, планот ќе го објават наскоро

Ана Ололовска

Двајца мажи обесени во Иран поради навреда на исламот и богохулење

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Вознемирувачки сцени: Млад фудбалер падна и почина на терен

(ВИДЕО) Иранските командоси скокнаа од хеликоптер на танкер што превезуваше американска нафта