11 лица за два дена загинаа од удари на гром во Бангладеш

Од:

Најмалку 11 лица загинаа, а неколку десетици се повредени во удари од гром во Бангладеш во последните два дена, јави агенцијата Анадолија.

Како резултат на удар на гром во четвртокот, девет лица загинаа во областа Сираџањ, а двајца браќа загинаа во гром во областа Кулна во петокот вечерта.

Повеќе од 3.000 луѓе се убиени во удари од гром во Бангладеш од 2011 година, според Министерството за управување со катастрофи на земјата.

Извештаите покажаа дека речиси 70 отсто од смртните случаи се случиле помеѓу април и јуни, и дека и тоа најверојатно е една од катастрофалните последици од климатските промени.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Автобус излета од пат во Бангладеш, 19 мртви

ВИДЕО: Девет мртви во налет на циклонот Ситранг на брегот на Бангладеш

Ана Ололовска

Бангладеш планира масовна евакуација пред удар на циклон

Ана Ололовска

Арсовска го именуваше Александар Трајановски од ГРОМ за заменик градоначалник

Катерина Павлова-Николовска

Најмалку 23 загинати во бродска несреќа во Бангладеш

Ана Ололовска

Најмалку 21 лице загинаа во Индија, откако беа погодени од гром

А1он