107 новозаразени од Ковид-19 во Австрија

Од:

Во изминатото деноноќие, во Австрија е забележано значително зголемување на бројот на новозаразени со коронавирус, кој повторно е трицифрен за првпат од средината на април.

Според Министерството за здравство, регистрирани се 107 новозаразени лица, од кои најголем број се во провинцијата Горна Австрија каде има 61 случај, а на второ место е главниот град Виена со 24 новозаразени.

Од почетокот на епидемијата на коронавирусот во Австрија, позитивни на Ковид-19 се вкупно 17.778 лица, од кои 16.491 се излекувале, а вкупно биле тестирани 620.866 лица.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Од Ковид-19 починаа најмалку 760 илјади луѓе во светот

А1он

Курц бара построги контроли на австриските граници

А1он

Холанд не е болен од коронавирус

А1он

Дачиќ: Србија со ПЦР-тестот за соседите „дефинира некои односи во регионот“

Ландов

Се зголемува бројот на новозаразени во Европа, воведени дополнителни ограничувања

Ландов