10.000 тони ѓубре на улиците на Париз

Од:

Десет илјади тони ѓубре од париските улици не се однесени на депониите поради штрајкот на работниците за чистење против пензиската реформа, кој трае веќе 12 дена, соопштија градските власти.

Од опкружувањето на социјалистичката градоначалничка Ана Идалго е познато дека ниту еден камион за ѓубре не излегол на улиците на градските квартови каде општинските работници се одговорни за собирање отпад.

Министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин тврди дека прогласената работна обврска за нив функционира и овозможува собирање на отпадот. Редовно се отстранува сметот од деловите на градот за кои се одговорни приватни фирми.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Париз поради пензиската реформа на Макрон

Горан Наумовски

ВИДЕО: Париз затрупан во тони ѓубре, стаорци и бубашваби шетаат по „градот на светлината“

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Париз како депонија: На пензиската реформа на Макрон се противат и ѓубреџиите

Штрајк на контролорите на летање на аеродромот Орли во Париз, откажани многу летови

Горан Наумовски