1.3 тони кокаин во вреќи со ориз запленет во француско пристаниште

Од:

Француските власти заплениле 1,3 тони кокаин скриени во контејнер со вреќи ориз од Јужна Америка во пристаниште на северот на државата, изјави неименуван извор запознаен со случајот.

Контејнерот бил пресретнат во пристаништето Лон-Плаж, во близина на Денкерк, пристигнал од Суринам, објави локален француски весник.

Неименуван извор изјавил дека во Франција ретко се запленува повеќе од еден тон дрога и дека овој случај е „сигурно рекорд за Денкерк“.

Царинските службеници ја откриле дрогата во понеделникот додека проверувале контејнер во пристаништето за време на претовар на стока.

Засега нема уапсени, а истрагата ја води полицијата во градот Лил.

Би можело да ве интересира

Бразилка уапсена со лажен труднички стомак – лубеница полна со кокаин

Жарко Настоски

Германија и Франција ја поддржуваат стратегијата за развој на НАТО

Ана Ололовска

Oпштата вакцинација против Ковид-19 во Франција е планирана за периодот април-јуни

Жарко Настоски

Во Франција во ноември се заразиле над 850.000 луѓе, најмногу во еден месец од почетокот на пандемијата

Жарко Настоски

По протестите, француските власти ретерираат од спорниот член во Законот за безбедност

Жарко Настоски

Врховниот суд на Франција одобри верски церемонии со повеќе од триесет верници

Ана Ололовска