1.3 тони кокаин во вреќи со ориз запленет во француско пристаниште

Од:

Француските власти заплениле 1,3 тони кокаин скриени во контејнер со вреќи ориз од Јужна Америка во пристаниште на северот на државата, изјави неименуван извор запознаен со случајот.

Контејнерот бил пресретнат во пристаништето Лон-Плаж, во близина на Денкерк, пристигнал од Суринам, објави локален француски весник.

Неименуван извор изјавил дека во Франција ретко се запленува повеќе од еден тон дрога и дека овој случај е „сигурно рекорд за Денкерк“.

Царинските службеници ја откриле дрогата во понеделникот додека проверувале контејнер во пристаништето за време на претовар на стока.

Засега нема уапсени, а истрагата ја води полицијата во градот Лил.

Би можело да ве интересира

Популарноста на Емануел Макрон се зголемува малку кај Французите

Ана Ололовска

Група француски пратениците повикуваат на „масовна“ вакцинација против сезонскиот грип

Ана Ололовска

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Франција даде зелено светло за употреба на тестови на плунка, но само во случај на симптоми од Ковид-19

Ана Ололовска

Ненадејниот пораст на бројот на смртни случаи од Ковид-19 во петокот во Франција е статистичка грешка

Ана Ололовска

Францускиот министер за финансии позитивен на Ковид-19

Ана Ололовска