Скен: Животот на една кралица – сведок на бурна историја, највлијателна жена во светот

Од:

Девојката која не требаше да стане кралица, а го посвети целиот свој живот (70 години) во јавна служба на нејзиниот народ.

dobivaj vesti na viber

Секогаш достоинствена, никој никогаш не знаел што мисли, не дозволи да биде вовлечена во политиката, а ја задржа својата влијателност во целиот свет. Жената сведок на најбурните периоди на Европа, подемот на Хитлер и Мусолини, Втората светска војна, распадот на Британската империја, епохата на Студената војна, падот на Берлинскиот ѕид и на комунизмот, интернет револуцијата, па се до Брегзит.

Додека Елизабета Втора беше на тронот, се сменија 15 различни шефови на влади – од Винстон Черчил до Лиз Трас.

Се сменија 14 американски претседатели, а таа се сретна со сите од Ајзенхауер до Бајден.

Нејзиното целосно име е Елизабет Александра Мери. А се започна вака – Ова е животот на една кралица…

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Цени растат – плати исти, кој се богати додека граѓаните тонат во сиромаштија?

Анита Петровска Рајковиќ

ВИДЕО: Путин го крена светот на нозе – НАТО се мобилизира, страв од нуклеарки

Анита Петровска Рајковиќ

Скен: Кило грозје колку една кеса – Скапо вино, евтино грозје, а трудот на лозарите ЏАБЕ!

Анита Петровска Рајковиќ

Скен: Пијани лекари, погрешни дијагнози, спори судови – има ли одговорност за лекарски грешки?

Анита Петровска Рајковиќ

„Скен“: Куршлус со фотоволтаични панели – колку ќе ве чини и дали воопшто ќе заштедите?

Анита Петровска Рајковиќ

„Скен“: Колку данок ќе плаќаме и за што – најавени даночна реформа и драстични промени