„Скен“: Мистериозна смрт, убиени жени и деца, самоубиства – 10 руски тајкуни починаа годинава

Од:

Над 10 руски олигарси починаа од почетокот на 2022 година. Повеќето од нив богатството го стекнаа со нафта и гас. Меѓу починатите под мистериозни околности се и челници на „Газпром“.

dobivaj vesti na viber

Случаите се водат како самоубиства или неразјаснети околности, а за некои од нив, дури се тврди и дека си ги убиле жените и малолетните деца пред да се самоубијат.

Долгите истраги и недостигот од официјални информации ја отвори вратата за секакви шпекулации. Многубројни медиуми претпоставуваат дека самоубиствата можеле да бидат лажни. Некои од нив дури отидоа и дотаму што сугерираа дека Кремљ, па дури и самиот Путин, можеби бил вмешан на некој начин.

Видете ги деталите во анализата на „Скен“

Би можело да ве интересира

Пакистан ќе набавува руска нафта и гас по намалени цени

А1он

Во експлозија на руски аеродром, има загинати и повредени

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Катерина Павлова-Николовска

Кремљ: Путин му рекол на Шолц дека пристапот на Западот кон Украина е „деструктивен“

А1он

Кремљ: Путин е отворен за разговори за можно решение во Украина

А1он

Русија: Успешно тестиравме нова ракета за противракетна одбрана

Ана Ололовска