Седум загинати во експлозија во кинеска фабрика

Од:

Најмалку седум луѓе загинале, а петмина се повредени во експлозија на контејнер со метален отпад во градот Куншан, во кинеската провинција Џијангсу, јавуваат локалните медиуми.

Експлозијата се случила во дворот на фабрика за преработка на метал, а по неа избил и пожар што се проширил на блиските објекти.

Ова е најнова во серијата несреќи на работа во Кина и покрај наредбите на властите да се подобрат безбедносните стандарди во фабриките, електраните и рудниците. Причините за последната несреќа се испитуваат, но најчеста причина за досегашните несреќи е непочитувањето на регулативите за безбедност

Би можело да ве интересира

Во Кина двојно повеќе новозаразени од претходниот ден

Ана Ололовска

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината по битни податоци за науката

Ана Ололовска

Со масовни тестирања и нови мерки Кина се бори против коронавирусот

Ана Ололовска

Во Кина регистрирани 17 новозаразени од коронавирус

Катерина Павлова-Николовска

Кина ги отфрли критиките на разузнавачкиот сојуз „Пет очи“ во врска со Хонг Конг

Ана Ололовска

Кина ги повика државите повеќе да соработуваат околу развојот на вакцина против коронавирусот

Жарко Настоски