Резултати од дуелите од второто коло во Лига Европа

Од:

Вчера се одиграа 24 натпревари од групната фаза на второто по квалитет фудбалско натпреварување на Стариот континент – Лига Европа.

Најсериозен интерес во второто коло предизвика мечот помеѓу АЗ Алкмар и Манчестер Јунајтед, во кој „црвените ѓаволи“ стигнаа само до бод.

Феенорд го совлада Порто со 2:0, додека Арсенал немаше проблеми против Стандард (Лиеж) – 4: 0.

Лацио направи пресврт и победи против Рен со 2:1, додека скандинавското дерби помеѓу Малме и ФК Копенхаген не донесе победник – 1: 1.

Резултати од ЛЕ, 2. коло:

Група А:
Дуделанж – Карабак 0:4
Севиља – АПОЕЛ 1:0

Група Б:
Лугано – Динамо Киев 0:0
Малме – ФК Копенхаген 1:1

Група Ц:
ФК Краснодар – Хетафе 1:2
Трабзонспор – Базел 2:2

Група Д:
Розенборг – ПСВ 1:4
Спортинг Лисабон – ЛАСК 2:1

Група Е
Селтик – ЦФР Клуж 2:0
Лацио – Рен 2:1

Група Ф
Арсенал – Стандард Лиеж 4:0
Виторија Гимараеш – Ајнтрахт Франкфурт 0:1

Група Г:
Феенорд – Порто 2:0
Јанг Бојс – Ренџерс 2:1

Група Х:
ЦСКА Москва – Еспањол 0:2
Ференцварош – Лудогорец 0:3

Група И:
Олександрија – Гент 1:1
Сент Етјен – Волфсбург 1:1

Група Ј
Истанбул Басакшехир – Борусија Менхенгладбах 1:1
Волфсбергер – Рома 1:1

Група К
Бешикташ – Вулверхемптон 0:1
Брага – Слован Братслава 2:2

Група Л
Астана – Партизан 1:2
АЗ Алкмар – Манчестер Јунајтед 0:0

Би можело да ве интересира

Чеферин постави краен рок за крајот на сезоната во Лигата на шампионите и Лигата на Европа

Ана Ололовска

УЕФА размислува да ги одложи четвртфиналните натпревари од Лигата на шампионите и Лигата на Европа

Ана Ололовска

Ждрепка во ЛЕ: Интер против изненадувањето во Ла Лига, Јунајтед против дебитант во елиминациите

Ана Ололовска

Ждрепка за осминафиналето на Лига Европа

Ана Ололовска

Солскјер: Играме самоуверено, тоа е она што го сакаме

Ана Ололовска

Олимпијакос го елиминираше Арсенал од ЛЕ

Ана Ололовска