Полицијата во Израел приведе 42 лица по убиството пред синагога во Ерусалим

Од:

Четириесет и две лица се приведени на сослушување по вчерашниот напад во близина на синагога во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција.

„Полицијата уапси 42 осомничени за распит, од кои некои се од семејството на терористот“, се наведува во соопштението на полицијата.
Вчера, Палестинец застрела седум лица во близина на синагога во источен Ерусалим за време на шабатската молитва.

Напаѓачот е убиен.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Нетанјаху не се откажува од изборот на судии, Бајден: Неопходно е да се најде компромис

Ана Ололовска

Се сретнаа Шолц и Нетанјаху: „Безбедноста на Израел е германски национален интерес“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Еден од најголемите протести во историјата на Израел се одржа вчера

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Терористички напад во Тел Авив: Три лица повредени

Горан Наумовски

Израел изврши воздушни напади врз Појасот Газа

Десет Палестинци убиени во израелска рација на Западниот Брег