Платата на Нејмар е 25 милиони повеќе од онаа на Мбапе

Од:

Проценетиот за најскапи фудбалер на светот во моментот – Килијан Мбапе има драматично помала плата од неговиот соиграч во Пари Сен Жермен – Нејмар.

Според „Франс Фудбал“, францускиот фудбалер заработува 21,2 милиони евра годишно, додека бразилскиот техничар собира 48,9 милиони евра.

Станува збор само за платите во францускиот клуб без вклучување на договори за рекламирање.

Приоритет на парижаните ова лето ќе биде да го задржат Мбапе со примамлива понуда за нов договор.

Иднината на Нејмар и ова лето ќе биде неизвесна и Барселона ќе направи обид за негово враќање.

Пред кризата со коронавирусот, Мбапе беше проценет на 200 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Нејмар се соочува со суспензија на седум натпревари

Ана Ололовска

Коронавирусот го нападна ПСЖ: Нејмар, Ди Марија и Паредес позитивни

А1он

Нејмар ги смири навивачите на ПСЖ: Останувам во Париз

Ана Ололовска

Нејмар побара од ПСЖ да го донесе Меси

Ана Ололовска

Нејмар: Дојдов во ПСЖ да напишам историја

Ана Ололовска

Нејмар вреди колку целиот тим на Аталанта, противникот на ПСЖ во Лигата на шампионитe

А1он