zastitni merki

Македонија

Полицијата затвори кафеана полна со гости во гостиварско Неготино, уапсени газдата и брат му, кој ја скинал пломбата

А1он
Полицајци од полициското одделение Галате, во селото Неготино, кое е дел од општината Врапчиште кај Гостивар, вечерва во 20.30 часот го лишиле од слобода М.Б.(30)
Свет

Меркел најави уште построги мерки, Германија останува во карантин најмалку до крајот на месецов

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел вечерва соопшти дека со премиерите на сојузните држави договорила „заклучувањето“ во целата земја, воведено заради сузбивање на епидемијата на коронавирусот, да
Регион

Грчката црква најави собири за Водици и покрај владината забрана

А1он
Светиот Синод на Грчката православна црква, денеска одржа вонреден состанок за владините мерки за Водици и соопшти дека „не се согласуваат со мерките и инсистираат
Регион

Во Косово за четири месеци изречени над 100 илјади казни за непочитување на анти-ковид мерките

А1он
Косовската полиција од 26 август до 30 декември годинава изрекла речиси 108 илјади казнени мерки поради непочитување на владините мерки за спречување на ширењето на
Регион

Во Србија забранети организирани дочеци на Новата година, кафеаните ќе затвораат во шест попладне

А1он
Кризниот штаб одлучи на 31 декември и 1 јануари рестораните и кафулињата во Србија да бидат отворени до 18 часот, а прехранбените објекти до 20
Македонија

Полицијата и пазарните инспектори вчера влегле во 300 скопски кафеани, приведени тројца сопственици

А1он
На 27.12.2020 во временскиот период од 16:00 до 23:00 часот на подрачјето на СВР Скопје во соработка со Државниот пазарен инспекторат извршени се зајакнати контроли
Регион

Турција бара негативен ПЦР тест за влез во земјата, мерката на сила до март

А1он
Од понеделник патниците што ќе пристигнат на турските гранични премини и аеродроми за да влезат во земјата ќе треба да покажат негативен тест за Ковид-19,
Регион

ВИДЕО: Загрепчани празнуваат во гужви, без маски и со жива музика, ечи „Јовано, Јованке“

А1он
Според денешните снимки кои ја пренесуваат атмосферата на Бадник во Загреб, жителите на хрватскиот главен град како да заборавиле дека има пандемија. На популарниот Цветен
Свет

Шведските власти сега брзаат со закон што ќе дозволи построги мерки

А1он
Шведската влада сака по брза постапка да донесе привремен закон за пандемија, што ќе ѝ даде на државата овластување да затвора продавници, приватни музеи и
Регион

Продолжувањето на полицискиот час пред Божиќ е избрзана и дискриминаторска одлука, смета Албанската католичка црква

А1он
Првиот човек на Католичката црква во Албанија, монсињор Џорџ Френдо, реагираше по одлуката на Комитетот на експерти за справување со пандемијата, за зголемување на времетраењето