zaporozje

Свет

НАТО ја повикува Русија да се согласи за проверки на електраната Запорожје

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја повика Русија да се согласи да бидат извршени проверки во нуклеарната централа Запорожје која се наоѓа во Украина
Свет

Емануел Макрон повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа Запорожје

А1он
Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој траел 1 час
Свет

Властите на областа Запорожје предлагаат режим на молк околу нуклеарната централа

А1он
Членот на главниот административен Совет на областа Запорожје, Владимир Рогов изјави дека е потребно да се прогласи режим на молк околу нуклеарната централа Запорожје, тврдејќи
Свет

Нема ризик за безбедноста на нуклеарката Запорожје во Украина, тврди меѓународната агенција за атомска енергија

А1он
Според Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), нема ризик за безбедноста на нуклеарната централа Запорожје во Украина и покрај континуираното гранатирање на што е подложена,
Свет

Русија не прифаќа демилитаризација околу нуклеарката Запорожје, вели претставникот во ОН

А1он
Рускиот постојан претставник во ОН Василиј Небензија изјави дека Русија не го поддржува предлогот за создавање демилитаризирана зона околу нуклеарната централа Запорожје. – Демилитаризацијата на
Свет

Шефот на МААЕ побара пристап до нуклеарната централа Запорожје во Украина

А1он
Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси побара во Советот за безбедност на ОН пристап до нуклеарната централа во Запорожје, Украина,
Свет

САД повикаа на создавање на демилитаризирана зона околу електраната Запорожје во Украина

А1он
Американските власти денеска ја повикаа Русија да ги прекине воените операции околу нуклеарната централа Запорожје во Украина и додадоа дека го поддржуваат барањето на Киев
Свет

Американски аналитичари: Веројатно се лажни извештаите дека Русите сакаат да кренат нуклеарна централа во воздух

А1он
Американскиот институт за проучување на војната (ISW) објави дека „западните и украинските медиуми објавија веројатно лажен извештај за руски генерал кој се заканува да го
Свет

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

А1он
Шефот на воено – цивилната администрација на областа Запорожје, Евгениј Балицки денеска изјави дека потпишал указ за одржување референдум за присоединување на овој регион кон
Свет

Гроси: Ако немам пристап до нуклеарката во Запорожје, не можам да одредам степен на опасност

А1он
Главниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси повторно апелираше за пристап до украинската нуклеарна централа, која сега е под контрола на