vuhan

Свет

Трговијата со диви животни во Вухан – причина за ширењето на коронавирусот

А1он
Експертите од Светската здравствена организација (СЗО), истражувајќи го изворот на ширење на коронавирусот во кинескиот град Вухан, навестуваат дека трговијата со диви животни може да
Свет

Кинеските научници веќе нема да ја разгледуваат верзијата дека коронавирусот излегол од лабораторија

А1он
Кинеските научници веќе нема да ја разгледуваат верзијата дека коронавирусот настанал во лабораторијата во Вухан се додека не се добијат евентуално нови податоци, изјави во
Свет

Експертите бараат од СЗО нова истрага за потеклото на Ковид-19

А1он
Група од 26 експерти упати писмо до Светска здравствена организација со кое бара нова истрага за пандемијата со Ковид-19 откако, како што наведуваат, досегашната истрага
Свет

Коронавирсот не „избегал“ од лабораторија, но не е „виновен“ ниту пазарот во Вухан сведочи истражител на СЗО

А1он
Доминик Дајер, австралискиот претставник во тимот на СЗО кој беше во Вухан во потрага по потеклото на коронавирусот ги споделува сознанијата за потеклото на пандемијата.
Свет

Јазовци и зајаци од пазарот во Вухан може да го прошириле коронавирусот, велат експертите на СЗО

А1он
Експертите од Светската здравствена организација сметаат дека коронавирусот е можно да се проширил на луѓето преку јазовци и зајаци, и самите заразени со коронавирус, а
Свет

Епидемијата во Вухан била многу поголема одошто признале Кинезите, велат од СЗО

А1он
Експертите на Светската здравствена организација (СЗО) што го истражуваат потеклото на коронавирусот во Кина откриле знаци дека епидемијата во Вухан во декември 2019 година била
Свет

Кина одби да и ги даде на СЗО необработените податоци за пандемијата

А1он
Кина одби да и ги отстапи необработените податоци од почетокот на пандемијата на Светската здравствена организација, изјави членот на тимот на СЗО кој го испитуваше
Свет

СЗО: Сè уште не е идентификувано животното од кое потекнал коронавирусот

А1он
Меѓународниот тим кинески експерти и експерти од Светската здравствена организација соопшти дека животното од кое потекнува коронавирусот не е пронајдено и оти нема индиции дека
Свет

Коронавирусот не излегол од лабораторија, велат истражителите на СЗО во Вухан

А1он
Неверојатно е коронавирусот да почнал по инцидент во лабораторија во Кина, изјавија денеска истражители на Светската здравствена организација кои веќе неколку дена се обидуваат да
Свет

Илјадници Кинези му оддадоа почит на лекарот Ли, кој прв предупреди на опасноста од коронавирусот во Вухан

А1он
Илјадници Кинези денеска на социјалните мрежи му одадоа почит на докторот Ли Венлијанг, кој во февруари минатата година почина од Ковид-19, а беше еден од