vlada

Македонија

Груевски: Исполнување на ветувањата – приоритет од кој Владата не отстапува

А1он
Работа во интерес на народот, останување доследни на зборот и исполнување на даденото ветување е императив и приоритет од кој Владата нема да отстапи. Вака
Македонија

Ѓорѓиев: Продавници и финансиска поддршка за винскиот туризам

А1он
Типски продавници со македонски вина ќе се отворат во атрактивни туристички места во Македонија. Дел од средствата ќе ги обезбеди Владата, а постапката за реализација
Македонија

Димовски: Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот

А1он
Доколку има потреба, Владата, преку обезбедување одредена количина македонска пченица од стоковните резерви, ќе интервенира за да се задоволат домашните потреби и да се спречи
Економија

„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица

А1он
Почнува реализација на нова странска инвестиција во Македонија. Канадската компанија „Еуромакс“ во наредните пет години ќе инвестира 500 милиони долари и ќе отвори нови 500
Македонија

Малта ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

А1он
Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски, во рамки на својата дводневна работна посета на Брисел, утринава оствари средба со Тонио Борг, вице-премиер и министер
Македонија

Груевски: Душата ми се исполни кога ги видов децата со насмевки

А1он
Премиерот Никола Груевски и министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски денеска во одморалиштето „Мајски цвет“ во Струга ги посетија децата од семејства со