vlada

Македонија

Ристовски: Зајакнувањето на свеста, причина за зголемениот број случаи на семејно насилство

А1он
Во првите шест месеци од годинава во Македонија се регистрирани 415 случаи на семејно насилство. Најголем дел се случаи на физичко насилство, во помал број
Македонија

Ставрески: Решен клучниот проблем на Пробиштип, стартува изградбата на пречистителна станица

А1он
По 50 години жителите од Пробиштип добијат чиста вода од водоснабдителната мрежа. Денеска беше поставен камен-темелник на новата пречистителна станица вредна 1,4 милиони евра, од
Економија

Со нов закон ќе се поттикнат инвестициите во рударството

А1он
Нов закон за рударство договорија министерот за економија Ваљон Сарачини и претставници на деловни субјекти од рударскиот сектори. Целта на законот е да се поттикнат
Македонија

Ѓорѓиев: Почнува концесионирањето во здравството

А1он
Владата оди чекор напред во реализација на проектот здравствена мрежа. Донесе одлука за доделување три концесии во областа на хирургијата, неврологијата и офталмологијата. „Ќе се
Економија

Груевски: Со четирите висококатници продолжува градежната експанзија на Македонија

А1он
Со поставувањето на камен-темелникот во општина Аеродром официјално започна изградбата на кулите и трговскиот центар на „Џевахир холдинг“, инвестиција тешка 300 милиони евра. На простор
Економија

Груевски: „Ванхол“ почнува да гради фабрика во Македонија

А1он
Белгиската компанија за производство на автобуси „Ванхол“ ја почнува практичната реализација на најавената инвестиција во Македонија. Премиерот Никола Груевски денеска најави дека до крајот на
Економија

Дрекслер Мајер ќе отвори 4.000 работни места во Македонија

А1он
Германската компанија Дрекслер Мајер во понеделник со Владата ќе го потпише договорот за почнување со реализација на инвестицијата во Република Македонија вредна 30 милиони евра.