vlada

Македонија

Заеднички проект со САД за борба со криминалот

А1он
Македонија и САД наскоро ќе започнат со заеднички проект за спречување и справување со криминалот особено со организираниот криминал и корупцијата. Според владиниот портпарол Алесандар
Македонија

Влада на РМ:Појавувањето на Бесими во Слупчане е приватна посета

А1он
Владата нема донесено одлука за одбележување на настанот во Слупчане, ниту има испратено официјална владина делегација на тој настан. Како што соопшти  владината прес служба,
Економија

МТСП: Мерките даваат можност за вработување на невработените лица

А1он
Министерството за труд и социјална политика реагира на прес-конференцијата и на обвинувањата на ВМРО-Народна партија. Програмата – Поддршка за самовработување со грант се спроведува од
Македонија

Владата ќе формира Институт за геостратешки истражувања

А1он
Владата одлучи да стартува основањето и работата на Институтот за геостратешки истражувања и надворешна политика на Министерството за надворешни работи, информира на денешната прес –