vino

Економија

Владата ќе кофинансира вработувања, опремувања и закуп за продавници на македонски вина

А1он
Владата финансиски ќе ги поддржи односно ќе го кофинансира опремувањето, закупот и вработувањата на околу 30 новоотворени специјализирани туристички продавници или штандови за македонско вино,
Економија

„Тиквеш“ преку Данска го освојува скандинавскиот пазар

А1он
Вкупно 80.000 шишиња од категоријата висококвалитетни вина „Вранец спешл селекшн“ берба 2011, ќе извезе винарската визба „Тиквеш“ во Данска. Ова, како што соопшти денеска генералниот
Економија

Голема компанија од САД започна промоција на македонските вина

А1он
Новата, добро подготвена кампања за претставување на македонското вино во Соединетите Американски Држави, ги даде првите резултати, преку претставувањето на вината на Стоби во синџирот
Економија

Македонското вино претставено и во Словенија

А1он
Македонските винарии, Тиквеш, Сковин, Бовин и Камник, организирани преку здружението Вина од Македонија, денеска и утре,  во Љубљана ги претставуваат своите вина на најпрестижниот вински
Економија

Вината на Македонија претставени во Канада

А1он
Македонски вина од винаријата „Далвина“ викендов беа претставени на традиционалниот меѓународен вински фестивал ,,Gourmet food&Wine Expo“ во Торонто. Промоцијата беше во организација на винската агенција Далвина