vinarii

Економија

Македонските вина ќе се извезуваат под ознаката „повардарски“

А1он
До крајот на годинава Македонија ќе почне да извезува вина со заштитено географско потекло „повардарски“. Оваа географска ознака, што е веќе дефинирана, најпрво треба да се регистрира во
Економија

Злато за „Барово“ на „Тиквеш“ на вински натпревар во Бордо

А1он
Црвеното вино „Барово“ од бербата 2011-та освои уште едно злато, а белите вина „Ркацители Special Selection” и „Бела Вода“ од бербата 2012-та освоија сребрени медали
Економија

Коњановски: Проектот „100 мали винарии“ одлична шанса за тиквешкиот регион

А1он
Само во првите три месеци од годинава е исполнета квотата за извоз на наливно вино во земјите од ЕУ. Заклучно со 4-ти февруари целосно е искористена
Економија

Четири винарски визби избришани од регистарот на откупувачи

А1он
Четири винарски визби се избришани од регистарот на откупувачи во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство поради неплатено грозје во законски предвидениот рок. Како што соопшти
Економија

Промоција на македонските винарии на саем за вино во Германија

А1он
Девет винарии од Република Македонија учествуваат на саемот за вино Провајн во Дизелдорф, Германија. Тиквеш, Сковин, Стоби, Далвина, Бовин, Камник, Езимит, Дудин и Попова Кула