vimbldon

Спорт

„Вимблдон“ ќе се одржи догодина, ако треба и без навивачи

А1он
Отвореното првенство во тенис на Британија ќе се одржи следната година дури и без навивачи на трибините, соопштија денеска организаторите. Годинешниот турнир беше откажан поради
Спорт

Вимблдон ќе биде обесштетен од осигурувањето со 114 милиони евра

А1он
Организаторите на Вимблдон објавија дека ќе добијат 114 милиони евра од осигурителното друштво поради откажување на турнирот. Според нив, 23 милиони евра ќе бидат распределени
Спорт

И „Вимблдон“ може да се одложи поради пандемијата

А1он
Спроведувањето на Вимблдон зависи целосно од тоа како ќе се развие пандемијата од коронавирусот. Организаторите не можат да гарантираат дека сигурно ќе се одигра турнирот
Спорт

Освојувач на Вимблдон и УС Опен во двојки со позитивен тест за допинг, тој вели дека е невин

А1он
Роберт Фара (Колумбија), лидер на светската ранг-листа во двојки, даде позитивен тест за допинг. 32-годишниот Фара бил фатен со забранетиот стероид „болденон“ (Boldenone) за време
Спорт

Бекер: Публиката на Вимблдон да биде свесна за величината на Ѓоковиќ

А1он
Германската тениска легенда Борис Бекер ја искритикува публиката на Вимблдон поради нефер навивањето против Новак Ѓоковиќ. Бекер, во улога на коментатор на Би-би-си. рече дека
Спорт

Ѓоковиќ: Надал и Федерер се една од главните причини да продолжам да играм

А1он
Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по победата на „Вимблдон“ повторно посочи дека конкуренцијата со Рафаел Надал и Роџер Федерер му помага да се развива и да
Спорт

(ВИДЕО) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

А1он
По епското финале во Вимблдон, во кое славеше стариот-нов Шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференција одговори и на две прашања на известувчот на Макфакс. Прашан
Спорт

Ѓоковиќ го победи Федерер во најдолгото финале на Вимблдон

А1он
Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои Грен слемот Вимблдон, откако вечерва во драматично финале во пет сета го совлада Роџер Федерер. Швајцарецот не реализира две