vevcani

Култура

Испратена порака за мир, љубов и пријателство од учесниците на Вевчанската ликовна колонија

А1он
Учесниците на четвртата Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“ денеска во водите на Вевчанска Река од Елкиниот мост испратија порака во шише за мир, љубов и
Култура

Порака за мир и пријателство од Ликовната колонија во Вевчани

А1он
Во рамки на четвртата Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“ денеска во водите на Вевчанска Река од Елкиниот мост ќе биде пуштена порака за мир, пријателство
Култура

Четврта Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“

А1он
Од денеска до 10 јули во Вевчани по четврти пат се организира Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“, на која ќе земат учество над 25 еминентни ликовни
Македонија

„То Вима“: навредлив настап за Грција на карневалот во Вевчани

А1он
Некои грчки медиуми и годинава се занимаваат со карневалот во Вевчани на кој вевчанци со нова маска и направија помен на ланската „смрт на Грција“,
Магазин

(ВИДЕО) Вевчани: Без политичари, со политички маски

А1он
Вевчанци и годинава се покажаа како доста креативни,па маските кои ги осмислуваа во текот на целата година предизвикаа интерес кај пристутните на годинешниов карневал. Вевчанци
Магазин

Заменик-министерот Недељковиќ го прогласи Вевчанскиот карневал за отворен

А1он
Во Вевчани се може да запре, само карневалот не. Со овие зборови, заменик-министерот за култура во Влада на Република Македонија Драган Недељковиќ попладнево и официјално го
Македонија

Во Вевчани презентација на интернацоналниот проект „Карневалот крал на Европа“

А1он
Во рамките на преткарневалските активности, во Вевчани, вечерва ќе биде претставен интернационалниот проект „Карневалот крал на Европа“ во кој осум земји ги презентираат своите карневали