veligden

Македонија

Автобусите на ЈСП – Скопје за Велигденските празници со изменет возен ред

А1он
За врерме на Велигденските празници, ЈСП – Скопје ќе работи по изменет сообраќаен распоред. Автобусите денеска сообраќаат по саботен возен ред, со зголемен број на поаѓање од 6:00 до 9:00 часот
Македонија

Денеска е Велики Четврток. Почнуваат големите Велигденски празнувања

А1он
Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење. До Велика Среда во богослужбените
Култура

Хуманитарен духовен концерт „Страдања Господови“ по повод Велингден

А1он
Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, Македонската филхармонија и манастирот „Св. Јован Бигорски“ вечер во Универзалната сала ќе одржат хуманитарен духовен концерт со наслов
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Велигден на католичките верници

А1он
ВМРО-ДПМНЕ им го честита Велигден на верниците со католичка вероисповед, посакувајќи им празникот да го поминат во  хармонија, толеранција, добра волја и во духот на христијанските
Свет

Папата Франциско ќе предводи прва прослава по повод Велигден

А1он
Папата Франциско ќе предводи денеска прва прослава по повод Велигден, а се очекува десетици илјади верници да присуствуваат на Велигденската миса на плоштадот Свети Петар.