vakcini

Македонија

Уште 192 илјади евра за вакцини против јазлеста кожа од ЕК

А1он
Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Зоран Поповски потпиша нов Договор со Европската комисија за рефундирање средства за набавка на вакцини против болеста
Македонија

Во Куманово со засилени контроли за нередовно вакцинирани деца се одбележува Европската недела на имунизација

А1он
Епидемиолозите од кумановскиот Центар за јавно здравје во соработка со одделот за вакцинација од Здравствен дом-Куманово, во рамки на одбележувањето на Европската недела за имунизација,
Македонија

Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето

А1он
Со воведувањето на поливалентните вакцини се направи сериозен позитивен исчекор во имунизацијата во Република Македонија и горди сме што веќе по 80.000 дози од петвалентните
Македонија

Европска недела на имунизација „Заштити, спречи, вакцинирај!“

А1он
Под мотото „Заштити, спречи, вакцинирај!“ во Македонија денеска ќе биде одбележана Европската недела на имунизација, во организација на Министерството за здравство, во соработка со Канцеларијата
Македонија

Костовска: Родителите да не го одложуваат вакцинирањето на децата со МРП, вакцината е безбедна

А1он
Родителите не треба да го одложуваат вакцинирањето на децата со вакцината против морбили, рубеола и паротит – МРП, бидејќи таа е квалитетна, проверена и безбедна
Македонија

Комитет за имунизација: Вакцините согласно СЗО се транспортираат и чуваат на температура од 2 до 8 степени

А1он
Вакцините се биолошки препарати кои согласно препораките на Светската здравствена организација се транспортираат и чуваат на температура од 2 до 8 степени Целзиусови (потребен студен
Македонија

Потрошени вакцините против сезонскиот грип во Струга

А1он
Стружани повеќе нема да можат да се имунизираат со вакцините против сезонскиот грип зашто нарачаното количество е веќе потрошено. Како што информираат од епидемиолошкото одделение
Македонија

Децата треба да се вакцинираат, децидни се лекарите

А1он
Децата треба да се вакцинираат, сите до едно, е ставот на лекарите. Небулози и кардинални бесмислици се, велат, информациите на интернет страниците и социјалните мрежи за наводните несакани последици