ungarija

Свет

Затворен аеродромот во Будимпешта

А1он
Меѓународниот аеродром во Будимпешта „Франс Лист” привремено е затворен денеска поради технички проблеми во контролната кула, соопшти управата на аеродромот. Техничките проблеми настанале поради дефект
Свет

Демонстрации во Будимпешта против нацизмот

А1он
Неколку илјади луѓе се собраа попладнево пред унгарскиот Парламент во Будимпешта на демонстрации организирани во знак на протест против антисемитските коментари во парламентот кои ги
Свет

Унгарија ќе издава државјанства на странски инвеститори

А1он
Унгарија ја разгледува можноста за издавање на дозволи за постојан престој, а потоа и за унгарско државјанство на богатите странски инвеститори, објавено е на интернет-страницата
Свет

Уапсен поранешниот унгарски министер за внатрешни работи

А1он
Унгарската полиција го уапси Бела Биску, министерот за внатрешни работи од времето на комунизмот поради неговата улога во стрелање по антисоветската револуција во 1956 година.
Регион

Орбан: Брисел е виновен за кризата

А1он
Унгарскиот конзервативен премиер Виктор Орбан вчера изјави дека размислува за нов систем кој ќе ја замени демократијата поради излегување од кризата и ја критикуваше Европската
Свет

Орбан ја спомена можноста за воведување нов систем, наместо демократијата

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан предизвика денеска остри политички реакции, откако ја спомена можноста за воведување нов систем, наместо демократијата. „Се надевам дека нема да има
Свет

Уапсен еден од најбараните нацистички злосторници

А1он
Најбараниот нацистички криминалец во светот, 97-годишниот Унгарец, Ласло Чатари e уапсен во Будимпешта. Тој беше началник на полицијата во словачкиот град Кошице коага германската нацистичка