ungarija

Свет

Демонстрации во Будимпешта против нацизмот

А1он
Неколку илјади луѓе се собраа попладнево пред унгарскиот Парламент во Будимпешта на демонстрации организирани во знак на протест против антисемитските коментари во парламентот кои ги
Свет

Унгарија ќе издава државјанства на странски инвеститори

А1он
Унгарија ја разгледува можноста за издавање на дозволи за постојан престој, а потоа и за унгарско државјанство на богатите странски инвеститори, објавено е на интернет-страницата
Свет

Уапсен поранешниот унгарски министер за внатрешни работи

А1он
Унгарската полиција го уапси Бела Биску, министерот за внатрешни работи од времето на комунизмот поради неговата улога во стрелање по антисоветската револуција во 1956 година.
Регион

Орбан: Брисел е виновен за кризата

А1он
Унгарскиот конзервативен премиер Виктор Орбан вчера изјави дека размислува за нов систем кој ќе ја замени демократијата поради излегување од кризата и ја критикуваше Европската
Свет

Орбан ја спомена можноста за воведување нов систем, наместо демократијата

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан предизвика денеска остри политички реакции, откако ја спомена можноста за воведување нов систем, наместо демократијата. „Се надевам дека нема да има
Свет

Уапсен еден од најбараните нацистички злосторници

А1он
Најбараниот нацистички криминалец во светот, 97-годишниот Унгарец, Ласло Чатари e уапсен во Будимпешта. Тој беше началник на полицијата во словачкиот град Кошице коага германската нацистичка
Регион

План за намалување на невработеноста во Унгарија

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан објави денеска план за намалување на невработеноста вреден милијарда евра, а мерките за поттикнување на невработеноста ќе бидат финансирани од даноците