umetnost

Култура

Заврши ликовната колонија „Ѓуриште“ во Свети Николе

А1он
Заврши 15-та ликовна колонија „Ѓуриште 2020“ што ја организираа Домот на културата „Крсте Мисирков“ и Општина Свети Николе. Инспирација на ликовните уметници им беше природата
Култура

Четиринаесет уметници создаваат нови дела на Меѓународната струмичка ликовна колонија

А1он
Четиринаесет ликовни уметници од земјава од 10 овој месец ги создаваат своите нови дела на 57. издание на Меѓународната струмичка ликовна колонија, која се одржува
Култура

Вкупно 33 апликации на конкурсите за млад и зрел уметник што ги објави Националната галерија на Македонија

А1он
До Националната галерија на Северна Македонија заклучно со крајниот рок, 20 јули, пристигнале десет апликации за конкурсот за зрел уметник и 23 за конкурсот за
Култура

Детска ликовна работилница на отворено во Куманово

А1он
Младите уметници од Куманово денеска можат ликовно да се изразат на работилницата која ја организира Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово. Работилницата се
Култура

Перформанс „Зошто“ на Спасе Перовски во Младинскиот парк во Велес

А1он
Во Младинскиот парк во Велес синоќа беше претставен перформансот-изложба „Зошто“ на ликовниот уметник Спасе Перовски, на кој беа изложени примероци од дневeн весник, изданија од
Култура Македонија

Уметничката галерија во Тетово со повик до уметниците кои сакаат да изложуваат во 2012 година

А1он
Сите заинтересирани поединци и организации од областа на културата кои сакаат да се претстават пред тетовската публика имаат можност да поднесат барање до Националната Установа
Култура

Во тек конкурсот за наградата „Антево перо“

А1он
Меѓународната поетско културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“, потсетува дека е во тек Конкурсот за доделување на наградата „Антево перо“ за 2020 година. Наградата
Култура

„Македонски пејзажи“ – отворена изложба на авторката Марија Светиева

А1он
Во Галерија „Ко-Ра“ до 15 јули ќе биде отворена изложбата „Македонски пејзажи“ на Марија Светиева-Ергас, која претставува дела инспирирани од кутурно-историското минато и руралната и
Култура

Програмата на Националната галерија за 2020 година

А1он
Од Националната галерија информираат дека програмата  за оваа година мора да претрпи измени заради спецификата на дејноста на галеријата поради пандемијата со Ковид-19. Отаму посочуваат