umetnost

Магазин

Отворена изложбата „Рефлексии од реалноста“

А1он
Во Галеријата „Око“ се отвори изложбата „Рефлексии од реалноста“, чиј автор е Маја Анастасова Христова. На изложбата се претставени триесетина дела од најновиот циклус на
Магазин

Реновиран музејот на Дикенс во Лондон

А1он
Некогашниот дом на писателот Чарлс Дикенс во Лондон е отворен за јавноста по осуммесечната реставрација вредна 3,1 милиони фунти (пет милиони долари). Дикенс живеел во улицата
Магазин

Промоција на монографија за сликарот Омер Калеши во Париз

А1он
Во Арт центарот на Амбасадата на Турција во Париз вечер  ќе биде промовирана монографија за сликарот Омер Калеши од авторот Јордан Плевнеш. Публикацијата е во чест на
Магазин

ФОТО: Погледнете што се може да наслика со молив

А1он
35-годишниот Дино Девиќ, трговски патник од Задар, не престанува да ги воодушевува сите оние кои ги виделе неговите хиперреалистични портрети на свалните личности. [nggallery id=105]
Магазин

(ВИДЕО) Феноменален проект: Четири соби од 80 квадрати во стан од 80 квадрати

А1он
Сајмон Вудроф осмисли простр за живеење кој нуди повеќе така што одредени скриени простории се појавуваат со притискање на копче или поместување на ѕидот. Овие