ukrainska kriza

Свет

Распоредот на Путин не предвидува посета на зоните на воени дејствија во Украина

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин заега нема во план да ги посети зоните на дејство на руската армија во Украина, ниту посета на ранетите војници сместени
Свет

Резников: Пилотот кој го бомбардираше театарот е чудовиште

А1он
Министерот за одбрана на Украина, Олексеј Резников изјави дека пилотот кој го бомбардираше театарот што се користеше како засолниште за цивили во Мариупол е „чудовиште“.
Свет

Украина се надева на евакуација на цивили преку девет коридори, вклучително и од Мариупол

А1он
Украина се надева дека денеска ќе евакуира цивили преку девет хуманитарни коридори од градовите, вклучително и од Мариупол, изјави вицепремиерката Ирина Верешчук, додека во Чернигов
Свет

Борел: ЕУ ја повикува Русија брзо да се врати на почитувањето на правата

А1он
Европската унија ја изразува својата поддршка за бранителите на човековите права, демократските сили, слободните медиуми и независното граѓанско општество во Русија и ја повикува Русија
Свет

Повеќето од луѓето го преживеале нападот врз зградата на театарот во Мариупол

А1он
Украинските власти соопштија дека скривницата во театарот во Мариупол го издржала бомбардирањето, дека моментално се работи на извлекување на луѓето, како и оти повеќето од
Свет

Украинска армија: Тешки борби во Харков, уништено училиште

А1он
Во немилосрдното руско гранатирање во текот на ноќта погодени се куќи во североисточниот украински регион Харков, соопшти Владата во Киев. Нападот на Харков бил концентриран
Свет

Руско МНР: Преку видеоврска продолжуваат преговорите со Украина

А1он
Мировните преговори со Украина продолжуваат преку видеоврска, при што двете страни разговараат за воени, политички и хуманитарни прашања, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.
Свет

Зеленски во Бундестагот: Урнете го ѕидот меѓу слободата и недостигот на слобода во Европа

А1он
Повикувајќи се на падот на Берлинскиот ѕид, украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го повика германскиот канцелар Олаф Шолц да го урне ѕидот меѓу мирот и
Свет

Клеверли: Обединетото Кралство ќе притиска за задушување на руската воена машина

А1он
Британскиот министер за Европа и Северна Америка, Џејмс Клеверли, изјави дека Обединетото Кралство ќе продолжи да врши притисок за „задушување на руската воена машина“, пренесува
Свет

Гутереш: Над три милиона лица избегаа од Украина, Русија мора веднаш да ја прекине војната

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во својата најнова изјава констатира дека досега повеќе од три милиона лица ја напуштиле Украина, бегајќи од воениот конфликт.