ukrainska kriza. putin

Свет

Путин: Ќе победиме во Украина, како што победивме во Сталинград пред 80 години

А1он
За време на денешниот говор по повод 80-годишнината од одлучувачката битка за Сталинград, рускиот претседател Владимир Путин ја спореди денешната борба против Украина и нејзините
Свет

Путин за војната во Украина: Се оди според планот

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека „специјалната воена операција во Украина“ се одвива според планот на Министерството за одбрана на Русија. „ Динамиката на
Свет

Бајден: Путин се обидува да „одмори“ со прекинот на огнот

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин се обидува „да здивне“ со воспоставување на 36-часовен прекин на огнот, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден, одговарајќи на прашање за
Свет

Украина одговори: Путин да се врати во реалноста

А1он
Советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак рече дека Владимир Путин „мора да се врати во реалноста“ откако рускиот лидер изјави дека Москва е подготвена за
Свет

Путин: Подготвени сме да преговараме, но се зависи од Украина

А1он
Владимир Путин вели дека Москва е подготвена да преговара за крај на војната, но ги обвини Украина и Западот дека одбиваат да направат компромис. Подготвени
Свет

Путин им нареди на шефовите на одбранбената индустрија брзо да ја снабдат руската армија со оружје

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин во Тула се сретна со претставници на одбранбената индустрија од целата земја за да разговараат за проблемите поврзани со снабдувањето со
Свет

(ВИДЕО) Путин: Непријателите сакаат распад на рускиот свет, до некаде и успеаја во тоа

А1он
Рускит претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им се на воените команданти и на министерот за одбрана, рече дека „стана очигледно дека војната во Украина е
Свет

Путин првпат призна: Ситуацијата во окупираните региони е многу тешка

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин првпат ја нарече „исклучително тешка“ ситуацијата во окупираните територии на Украина, кои Русија ги прогласи за свои региони. Путин изјави дека
Свет

Макрон: Ако Путин се согласи на преговори, Западот мора да ги разгледа неговите барања

А1он
Западот треба да размисли како да одговори на потребата на Русија за безбедносни гаранции доколку претседателот Владимир Путин се согласи да преговара за крај на