ukraina

Свет

Тимошенко била изложена на високо ниво на радијација во затворската болница

А1он
Лидерката на украинската опозиција и поранешен премиер Јулија Тимошенко, тврди дека била изложена на опасно радиоактивно зрачење во затворската болница каде е сместена. Од нејзината
Свет

Протест за слобода на медиумите во Киев

А1он
Околу 1.500 демонстранти го изразија револтот поради владината кампања према една од малкуте независни телевизиски станици. Во центарот на Киев демонстрантите ја подржаа телевизијата и
Свет

Кличко главен кандидат на опозицијата на изборите во Украина

А1он
Светсткиот шампион во бокс Виталиј Кличко ќе ја предводи опозициската партија „Удар“ на претстојните парламентарни избори во Украина, закажани за 28 октомври. Тој ќе биде
Свет

Тимошенко ќе ја предводи партиската листа на обединетата опозиција на Украина на изборите наесен

А1он
Поранешната премиерка на Украина Јулија Тимошенко, лидер на партијата „Татковина“ ќе ја предводи партиската листа на обединетата опозиција на изборите за Врховната Рада во октомври,
Свет

Сопругот на Јулија Тимошенко се обидува да ја префрли во Германија

А1он
Сопругот на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, која во својата земја отслужува седумгодишна затворска казна се обидува да ја префрли во Германија. Според чешките медиуми,