ukraina

Свет

Украина: Меѓу демократијата, притисоците и стравот

А1он
Навидум мирно, но всушност, неизвесно и тензичнопред парламаентарните избори во Украина. Владеачката, Партија на регионите, на претседателот на Украина, Виктор Јануковиќ, ги презема сите чекори
Свет

Тимошенко протестирала лежејќи на подот 40 часа

А1он
Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко лежела повеќе од 40 часа на подот од затворската болница во знак на протест затоа што затворските власти не дозволуваат
Свет

Тимошенко била изложена на високо ниво на радијација во затворската болница

А1он
Лидерката на украинската опозиција и поранешен премиер Јулија Тимошенко, тврди дека била изложена на опасно радиоактивно зрачење во затворската болница каде е сместена. Од нејзината
Свет

Протест за слобода на медиумите во Киев

А1он
Околу 1.500 демонстранти го изразија револтот поради владината кампања према една од малкуте независни телевизиски станици. Во центарот на Киев демонстрантите ја подржаа телевизијата и