ujp

Македонија

Затворени нелегални обложувалници во Тетовско и Гостиварско

А1он
Управата за јавни приходи, во рамки на активностите за сузбивање на незаконското приредување на игри на среќа, затвори осум „диви“ обложувалници. Како што соопшти УЈП,
Македонија

УЈП: Пратениците треба да знаат дека плаќањето даноци не е „рекет“

А1он
Управата за јавни приходи, во врска со изјавите дадени од страна на пратеникот Горан Мисовски на денешните протести пред Регионалната дирекција Скопје, изразува жалење што
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Неосновани обвинувањата од опозицијата за УЈП

А1он
Денешните напади врз УЈП се тотално неосновани и без никакви докази, истакнува ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на денешната изјава на Горан Мисовски. – Во последниот
Македонија

(ВИДЕО) Отпор: Колку Владата им должи на фирмите?

А1он
Опозицијата прашува зошто власта замижа пред криминалот во аферата Детонатор. Режимот, велат, го штити партискиот бинис криминал. Прашаа колку Владата им должи на фирмите?
Економија

УЈП: Пријавувањето дополнителни приходи до 15 март

А1он
Граѓаните кои минатата година оствариле дополнителен приход, треба до 15 март да поднесат до Управата за јавни приходи Годишна даночна пријава. Годинава се очекува до
Економија

УЈП: Фирмите до 15. февруари да достават годишни извештаи за исплата на приходи во 2012

А1он
Фирмите кои во изминатата 2012 година извршиле исплата на приходи на физички лица/граѓани имаат обврска, најдоцна до 15. февруари годинава, да поднесат Годишен извештај за исплатените