turcija

Регион

Турска нелегална организација подготвува напади врз полицијата

А1он
Забранетата турска екстремистичка организација Револуционерна партија и фронт за народно ослободување (ДХКП-С) подготвува како одмазда голем напад врз полицијата, објави денеска весникот „Туркие“. Предупредување за
Регион

Давутоглу: Турција нема да дозволи присуство на терористички групи

А1он
Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска предупреди дека неговата земја нема да им дозволи на терористички групи, како што е Курдската работничка партија
Регион Свет

Израел ќе и се извини на Турција за инцидентот на бродот „Мави Мармара“ во мај 2010 година

А1он
Израел подготвува текст со извинување кон Турција заради инцидентот од мај 2010 година, во кој израелски командоси убија деветмина Турци на палубата на турскиот брод
Регион

Турција ги засилува безбедносните мерки поради зголемената активност на Курдите во Сирија

А1он
Турција презема дополнителни мерки за гарантирање на националната безбедност по најновите случување во североисточна Турција, поврзани со зголемените активности на курдските бунтовници, изјави турскиот премиер
Регион

Давутоглу: Ја делиме болката на муслиманите во Мјанмар и Сирија

А1он
Министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу, во својот говор одржан по повод „Седмиот заеднички ифтар во Коњи“, рече дека за овој Рамазан имаат
Регион

Еден загинат при експлозија во полициска станица во Турција

А1он
Еден турски полицаец загина, а осум други се ранети при експлозија во полициска станица во округот Хакќари во југоисточниот дел на Турција. Како што јави
Регион

Седумнаесетгодишник осуден поради навреда на турскиот премиер на Фејсбук

А1он
Судот во западниот турски округ Баликесир денеска осуди еден 17-годишник на 11 месеци и 20 дена затвор, поради навреда на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган