treskavec

Македонија

СДСМ: Министерството за култура се сведе на „По свадба – тапани“

А1он
Советот за култура при СДСМ најостро реагира на континуираната негрижа за културното наследство и бара одговорност од највисоките структури во Министерството на култура и Управата
Македонија

Почнува истрагата за причините за пожарот во Трескавец

А1он
Во манастирот Трескавец од изутрината се констатира состојбата и почнува истрагата за причините за катастрофалниот пожар во кој изгореа конаците. Од 11 часот во Прилеп
Македонија

Канческа-Милеска со информација до Владата за обнова на „Трескавец“

А1он
Министерката за култура Елизабета Канческа-Милеска денеска реба да достави информација до Владата на Република Македонија за состојбата со манастирот „Трескавец“ по големиот пожар што вчера го зафати комплексот во
Култура

Канческа-Милеска: Утре информација до Владата за проект за обнова на Трескавец

А1он
Министерката за култура Елизабета Канческа-Милеска вечерва пристигна во Прилеп за целосно да се информира за состојбата со манастирот „Трескавец“ по големиот пожар што денеска го
Македонија

ФОТО: Горат конаците, сликата од Трескавец страшна и болна

А1он
[staff name=”Емир Латифовиќ” position=”Автор”][/staff] Конаците во манастирот Трескавец се зафатени со пламен и речеиси изгорени. И старата црква е обиколена од пламените јазици, но се